Új kormányfő, új uralkodó. Új Have I Got News For Your szezon.
A szeptember eleji Boris Johnson különszám, majd két hét kényszerszünet után végre beindult a HIGNFY új évada. Richard Ayoade vezette a műsort, aki szerintem az egyik legjobb ebben a szerepben, ahogy a dead pan humort vegyíti némi szürrealizmussal és egy cseppnyi gyermeki naív rácsodálkozással a világra. Ian Hislop oldalán Roisin Conaty (színésznő, humorista) szerepelt, Paul Merton játszótársa pedig Mick Lynch (szakszervezeti vezető) volt.
![]() |
Richard Ayoade a Have I Got News For You egyik korábbi adásában |
A rendkívüli körülmények okán HIGNFY stábja (legalább) egy fokkal nehezebb helyzetben volt, mint az elmúlt hétvégén a The Last Leg készítői (és nem csak azért, mert előbbi BBC, utóbbi Channel 4 produkció), hiszen eleve sokkal keményebb, belemenősebb, kritikusabb program (bár messze nem annyira, mint az 1990es években), ám nehezen felmérhető, mennyire reagál most (még) érzékenyebben a közvélemény bizonyos témákra.
Ennek ellenére, nem mondható, hogy biztonsági kűrt futottak volna, ehhez képest -ahogyan azt már akkor is írtam, hogy ennek mi lehetett az oka - az évad eleji különszám sokkal színtelen-szagtalanabb volt.
Nézzük a fő témákat, melyeket érintettek:
A Sor
A tizenvalahány órákat hosszú sorokban töltő szigetországiak jelensége még hosszú ideig témája lesz a szatirikus műsoroknak, így a HIGNFY-nek is. Paul¹ például azzal nyitott a közönség felé, hogy reméli, a stúdióba bejutás előtt nem kellett túl sokat sorban állniuk, egy adott pillanatban pedig felemlegette, hogy végül is, Károly is sokat várt a sorára.
Megidéződött David Beckham sorban állása, Richard Ayoade naggyon is biztos volt benne, hogy ennek semmi köze egy esetleges áhított lovagi címhez. Szó volt a sort átugró tévés műsorvezető kettőstől, valamint a sorbanállók ellenőrzésekor legkülönlegesebb elkobzott tárgyról: egy vibrátorról. (Annyira nagy klisé, hogy gyanús, hogy csak ezt csak a poénok kedvéért találtak ki.)
A királyi család és külföldi közjogi méltóságok
Hogy az amerikai elnök, Joe Biden nem részesült különleges elbánásban a temetés alatt, azt bárki láthatta, aki nézte a közvetítést: többek között sikerült akkor megérkeznie, mikor a különféle lovagrendek képviselői vonultak végig a katedrálison díszöltözetben, így a POTUS és a FLOTUS kénytelen volt a főbejárátnál megvárni, míg amazok elvonulnak. A HIGNFY azonban nem ezzel a pillanattal foglalkozott, hanem hogy Bidenék a tizenvalahányadik sorban ültek csak szertartás alatt. Részben ennek kapcsán került szóba Donald Trump neve is, és itt engedte meg magának Ian azt a poént, hogy szerinte az ex-elnöknek András herceg mellett lenne a helye. A közönség értette a poénba burkolt bírálatot. Ez volt valószínűleg a legélesebb, legütősebb mondat az epizódban.
Károlyt természetesen a töltőtollas sztorija miatt figurázták ki többször is.
Paul persze becsempészte a néhai királynőt is az egyik poénjába, a "hiányzó szavak" körben abba újsághírbe illesztve, miszerint [valami] olyan népszerű volt, hogy visszahozták. A vegyes fogadtatásra aztán reagálhatta, hogy:
Too soon?
Volt még egy kihagyhatatlan magaslabda a témában, s amely átvezet a következő topikunkba is: a Labour Party e hétvégi éves közgyülésén a tervek szerint hosszú idő után újra énekleni fogják a himnuszt. Érted! Pont most, mikor újra férfi, és nem női uralkodóról szól a szövege. Hát csoda, hogy kívülről úgy tűnik, gondjuk van a vezető beosztású nőkkel? (Fun fact: az Egyesült Királyság eddigi mindhárom női prime ministere a toryk közül került ki.).
Liz Truss
Az új miniszterelnökkel kapcsolatban jelenleg leginkább annak fura mimikái és gesztusai foglalkoztatták a HIGNFY szereplőit, s hogy valamelyik ausztrál tévében nem ismerték fel. Egészen biztos azonban, hogy amint visszarázódik a közélet a mindennapi sürgés-forgásába, jobban rá fognak feküdni erre a témára is.
Hasonlóképpen Mick Lynch is csak a vonatok késése, a sztrájkok vs. uralkodói temetés országot lebénitó hatása, és hasonló apróbb, ártalmatlan zrikálások áldozata volt.
_________________
¹ A HIGNFY három kultikus figuráját, Ian Hislopot, Paul Mertont, és sorozat fénykorának műsorvezetőjét, Angus Deaytont, a programról szóló cikkekben keresztnevükön hívom. Ennek okait lsd az Angus Deayton távozásáról szóló bejegyzésben.