Ugrás a fő tartalomra

Rob Brydonból Lord Dudley lesz

A hír majdnem olyan mértékű "világok találkozása" számomra, mint amikor közel húsz év után újranéztem fiatal felnőtt éveim kedvenc filmjét, a Cate Blanchet-féle Elizabethet (1998), és egyszer csak arra lettem figyelmes hogy 

hé, az ott nem Angus Deayton¹? 

Lord Dudley (feltételezem, hogy ez a név a Lady Jane Greyt a trónra juttató majdani northumberlandi herceget jelöli majd ebben a történetben is) idén nyáron lépett be számomra a fikciós lehetőségek szempontjából érdekes történelmi személyiségek (nem is olyan) szűk körébe. Az igazán intelligensen megírt Becoming Elizabeth sorozatban egy a Seymour testvérek egymás közt lejátszott hatalmi játszmáinak eredményét türelmesen kiváró, közben "radar alatt" ügyes szövetségeket kötő figuráját Jamie Parker keltette meggyőzően életre. 

A szóban forgó, a dramedy műfajába sorolt sorozat, amelyben a deadline.com legfrisebb információi szerint többek között Dominic Cooper, Anne Chancellor, Will Keen és Jim Broadbent² is szerepelni fog, Chyntia Hand, Brodi Ashton és Jodi Meadows My Lady Jane című young adult történelmi regényén alapul majd. 

Fontos új szereplők a deadline.com cikkemszerint 

Ebből is sejthető, hogy valószínűleg nem érdemes majd a történelmi fikcióval szembeni hagyományos elvárásokkal közelíteni az alkotáshoz. Ha azonban onnan nézzük, hogy a young adult alkotások egyik jellegzetessége, hogy a felnőttek generációját cikinek és kínosnak ábrázolja, akkor az a Rob Brydon, akinek publikus perszónájának mindig is része volt egy egyfajta idejétmúlt, wannabe-macsó kínos nagybácsi karaktervonás, még akár telitalálat is lehet a címszereplő tragikus sorsú kamaszlány apósa szerepében. 

________________

¹ Avagy hogy kezdődik egy mánia. Amúgy a chancellor of exchequert játszotta, egyetlen jelenetben, volt vagy három mondatnyi szerepe. És mégis bizarabbnak tűnik az ő jelenléte a filmben, mint Eric Cantonáé (aki akkortájt próbalkozott a színészettel, több kosztümös drámában is szerepelt). 

²Jim Broadbent komikusi képességeinek örök manifesztációja a Blackadder 1 évadában alakított tolmács karaktere. 

_____________ 
FONTOS! 

Mivel a blog a blogszerző személyes érdeklődési körén (még ha az alavetően szakmai - irodalmári, kultúrakutatói, filmkészítői, stb - jellegű is) alapul, így a blog témájába illő friss híreket tartalmazó bejegyzések is inkább az adott hírre történő reagálásokról szólnak, mintsem hogy a  "hír" 19-20. századi fogalmának kívánnának megfelelni.

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sally Hawkins III. Richárddal barátkozik

  Ha már tegnap szóba került III Richárd, ne feledkezzünk meg arról, hogy hamarosan érkezik Steve Coogan filmje a híres-hírhedt király földi maradványainak megtalálásáról.   Az IMDB szerint ugyan dráma kategóriába sorolamdó az alkotás, de a trailer alapján és a készítők nevének ismeretében elmondható, ez tipikusan olyan film lesz majd, ami miatt fontosnak gondoltam a szatíra kifejezés beilleszteni a blog címébe.  A filmben Sally Hawkins alakítja Philippa Langley-t, akinek nevehez fűződik az egész exhumálási és azonosítási folyamat beindítása. Készült erről egy dokumentumfilm is, Simon Farnaby közreműködésével , amelynek kamerái szorosan követik Langley-t a csontok megtalásától egészen Richárd arcának modelláláság. (És nyilván még kismillió más stáb volt jelen a folyamat egyik vagy másik pontján, a hírek is folyamatosan beszámoltak arról, mi lesz a következő lépés, mikor várható eredmény, és a többi). Így aztán Coogan filmjének trailerét látva az első szembetűnő külön...

Történelmi figurák, hétköznapi gyarlóságok (Young Marx)

1850-es évek London, lecsúszott középosztálybeli milliő, zálogházba járó családapa, kíméletlen végrehajtók, akik a beteg gyerek alól is elveszik az ágyat. Titkolózás, félreértés, megbánás. Privát családi tragédiák, hétköznapi örömteli pillanatok. Inkább keserű, mint keserédes vígjáték egy fiatal, nehéz természetű, gyarló és esendő fiatal férfiről.  Egy férfitől, akit történetesen Karl Marxnak hívnak. 

A HIGNFY "sztárcsinálói" is elbúcsúztak Johnsontól

Régi poén, hogy a Have I Got News For You tette országosan ismert közéleti személyiséggé Boris Johnsont.   Jack Dee a BBC promóciós fotóján (Have I Got News For You? 64. évad - Boris Johnson különadás) Ó, az a nagy mamlasz posh pasas, aki milyen elbűvölő módon hebeg-habog, ha azzal szembesítik, hogy egy (később, más okból de börtönbüntetésre is ítélt) kétes reputációjú fickó épp az ő segítségével akart megveretni egy újságírót!   - gondolhatták egykoron a brit "Alavju-nénik" Johnson kusza haja alatti tejfelesképű mosolyát látván.  S valóban, ha egy tévéshow karaktereként tekintünk rá, akinek révén mindig garantált a nevetés (noha a közönség valójában nem vele, hanem rajta nevet),  a most távozó brit kormányfő igazán jó találat volt a híres-hírhedt panelshow készítői számára.  Nem csak az eredeti koncepcióban készülő részek visszatérő vendégeként, de az egyik első sztárműsorvezetőként is.  Csakhogy mint minden jó sztorinak, ennek a történetnek is több ...